המדריך למגדל המתחיל, אלו הדברים שאתם חייבים להקפיד עליהם!

הסוס הינה אחת החיות הרגישות שקיימות, הן מבחינה פיזית והן מבחינה פסיכולוגית. טיפול לא נכון בסוס, עלול לגרום לו לבעיות בריאותיות, סכנת מוות ואף הסוס עלול להוות סכנה לסובבים אותו.

הדבר הראשון שעליכם לעשות ברגע שרכשתם סוס, זה למצוא וטרינר טוב ולהכניס אותו למועדפים בספר הטלפונים שלכם, ישנם מצבים בהם הסוס צריך לקבל טיפול במיידי, ולא כדאי לחכות לדקה ה-90 בחיפוש וטרינר טוב.

הדבר הלא פחות חשוב, עליכם לעשות תחקיר מקיף ורחב בכל הנוגע לטיפול הסוס. לא מעט מקרים של חוסר ידע מצד המגדלים, גרמו לפציעות בלתי הפיכות ואף למקרי מוות בקרב הסוסים שלהם.

banner1

תנאים סביבתיים:

כאשר אנו מבייתים סוס, עלינו לדמות את סביבתו היום-יומית לסביבתו בטבע. הסוס רגיל לחיות במרעה, ולרוב בלהקות, כך הסוסים מרגישים יותר בטוחים, הם יכולים לישון ולנוח בידיעה שתמיד יהיה מישהו שישמור. בטבע רגיל הסוס לאכול כל היום עשב, בכמויות קטנות כאשר הוא נודד מקום למקום ועובר על פני סוגים רבים של צמחים המספקים לו את כל הערכים התזונתיים להם הוא זקוק, מאחר והסוס בשונה מבקר אינו מעלה גירה, מערכת העיקול שלו רגישה ואינה יכולה להכיל כמויות גדולות של אוכל.

 

תזונה:

תזונת הסוס צריכה להיות איכותית ונקייה, מורכבת מהרבה סיבים ועליה לכלול את כל אבות המזון.

יש להקפיד להאכיל את הסוס בשעות קבועות, כ-4 פעמים ביום, זכרו, מנות קטנות.

הסוס צריך לקבל אספקה שוטפת של חציר (מזון גס) ומים, ואילו כמות החלבון והדגנים (מזון מרוכז) צריכה להיות בפיקוח.

banner_Horse_Grey_530_1801

המזון צריך להיות נקי מעובש ומקוצים לא רצויים, כל דבר כזה עלול לגרום למחלות כגון מחלת ה"קוליק" אשר גורמת לכאבי בטן קטלניים. הימנעות מקוצים וגבעולי חיטה תשמור על הסוס מפני דלקות חמרות שונות ותמנע ממנו ייסורים רבים.

 

הסוס שותה כמויות גדולות של מים, המים עוזרים לו לעיקול מהיר וטוב יותר של המזון. מומלץ שהסוס ישתה מים לפני אכילת החציר. ויש להקפיד שהמים יוגשו תמיד בכלים נקיים.

את כמות ותרכובות התזונה יש להתאים לסוס לפי גילו, מצבו הגופני וע"פ כמות וסוג העבודה שמתכננים עבורו, לפי זה אנו נדע מה כמות האנרגיה שהוא צריך, האכלת הסוס במזון עשיר מידי באנרגיה עלולה לגרום לו לרעלים בדם מה שיוביל לבעיות עיכול ואף להפרעות בהתנהגותו, העלולות לסכן את מי שירכב עליו.

לקריאת המאמר המלא על תזונה נכונה לסוסים לחצו כאן

 

טיפול שוטף:

אחת לשלושה ימים, רצוי לשטוף את הסוס עם שמפו מיוחד המיועד לסוסים, ולהוריד את הלכלכוך ממנו. יש להיזהר מכניסת מים לאוזניים ומהרבה מים בפרסות, זה עלול להוביל לריקבון, יש להקפיד על ניקיון הפרסות מלכלוך על מנת למנוע דלקות.

לאחר מכן יש להבריש אותו בתנועות מעגליות מכיוון הצוואר עד כיוון הזנב.

מומלץ מאוד להקפיד על סירוק רעמת וזנב הסוס, על-מנת למנוע קשרים ושהשיער יצמח מהר יותר, בואו נודה, זה מוסיף המון ליופי שלו.

למוצרי טיפול וטיפוח לסוסים לחצו כאן

 

נורות אזהרה:

הסוס הוא חיה רגועה ושלווה ובדרך כלל ניתן לצפות את התנהגותו, אך רצוי לא להוציא אותו משלוותו לא להבהיל אותו ובטח שלא לפגוע בו, לעולם אל תכאיבו לו.

הימנעו מהמצבים הבאים:

  • אם אתם מתקרבים אל הסוס מאחור, השמיעו קולות, שלא יבהל מהופעתכם ויבעט בכם.
  • כמו חיות אחרות, גם הסוס לא אוהב שמפריעים לו בשעת הסעודה
  • לאחר האוכל, תנו לו זמן עיכול של כשעה וחצי לפני תחילת העבודה איתו.
  • כשעה לאחר פעילות מאומצת, הימנעו מלתת לו אוכל.
  • כאשר אוזניו של הסוס מתוחות לאחור זה מסמן על עצבנות- אל תתקרבו אליו
  • נשיכות באויר גם הן מסמלות על עצבנות- אל תתקרבו אליו
  • נדוד הראש במהירות מלמטה למעלה מסמל על כך שהוא מגרש אותכם- התרחקו ממנו
  • במידה והסוס מסתובב אליכם עם הרגליים האחוריות שלו, זה עלול להצביע על כוונתו לבעוט עם רגליו-התרחקו ממנו

 

רוצים לקבל ייעוץ חינם על ציוד ותזונה מתאימים עבור הסוס שלכם?

חייגו עכשיו 08-9523790