סוגי סוסים – כל מה שתצטרך לדעת לפני הקניה

ישנם מגוון רחב של גזעי סוסים בעולם, לכל גזע תכונות המאפיינות אותו וייחודיות לו. חלק מהגזעים הם עתיקי יומין הקיימים עשרות אלפי שנים וחלקם מאד צעירים שנוצרו מהכלאות בני האדם. כל גזע מאופיין בדברים שונים ולכן, סוסים שונים יתאימו לתחומים שונים, מירוצים, טיולים,ריינינג, קאטינג, דרסאג, תצוגה ועוד.
בחרנו להציג בפניכם את תמצית הגזעים הפופולארים של ימינו.

כאשר מדברים על סוגי סוסים, מעבר לגזע, מקובל לחלק אותם לשלוש קבוצות עיקריות – סוסים בעלי דם חם (Hot Blood), סוסים בעלי דם קר (Cold Blood) וסוסים בעלי דם חמים (Warm Bloodd), שהם הכלאה של שני הסוגים הראשונים.

  • בעלי דם חם– מגיבים מהר ונחשבים אקטיביים יותר, אך נאטמים למראה עודף מידע (רעשים, הסחות דעת ויזואליות ועוד).

  • בעלי דם קר– מתמודדים היטב עם שטף מידע אך מגיבים לאט יותר, לכן הם מסוגלים לסחוב עגלות גם בכביש סואן, סחבו תותחים במלחמה ועמדו רגועים גם ברעשי הקרב. סוסים בעלי דם קר מתאימים במיוחד לרכיבה טיפולית.

  • חמימי דם– הם הכלאה של סוסים חמי דם וסוסים קרי דם. סוסים אלה נוצרו במטרה לנצל את היכולת האתלטית והתגובה המהירה  של חמי הדם, ביחד עם היכולת של הסוסים קרי הדם להתמודד עם לחץ וכמות מידע גדולה.

גזעי הסוסים:

סוס הצעד טנסי– בדומה לטרוטר המיזורי, סוס הצעד,טנסי,  התפתח באמריקה במהלך המאה ה -19. הגזע מאופיין על ידי ההליכה הייחודית שלו "הליכת ריצה" שהיא מהירה וחלקה. למרות שלרוב מוערך בקרב רוכבי הטיולים, סוסי הטנסי נראים גם בתחרויות.

תחילתו של גזע נפלא זה הינו לפני כ – 100 שנה עת הושבחו גזעים שונים ונוצר גזע חדש ששמו  Tennessee Walking Horse or Tennessee Walkers.מקורותיו של גזע זה הינם סוסים מגזע המורגן, טורוברד, קנאדיאן, סטנדרט ברד, נרגנסט פייסר ועוד. סוסי הטנסי  או פסעני הטנסי  (בלשוננו ) "יוצרו" למיגוון שימושים לרבות חריש שדות, משיכת עגלות , רכיבה , תחרויות צעד ועוד. סוסי הטנסי בנבדל מסוסים מגזעים אחרים כמו  סוסי מיזורי או סוסי סינגלפוט מאופיינים בצעד מיוחד ומוגדר שניקרא Running Walk. לסוסי הצעד השונים מיגוון צעדים אולם רק לסוסי הטנסי יש את המיקצב המדהים שנקרא Runnung Walk – ריצה הליכה  שהינו למעשה מיקצב של הליכה בקצב של 4 פעימות תוך תנועה מרחפת של הסוס והותרת הרוכב כל האוכף ללא תזוזה. סוסי הטנסי קיימים במיגוון רב של צבעים , חום , שחור, פלמינו, בקסקין, לבן , אפור ושילובים רבים ושונים.

גזע הטנסי הינו רגיש במיוחד וקשוב לרוכב ובמהותו מתאים לכל מידרג הרוכבים השונים מרוכבים מתחילים ועד לרוכבים מנוסים ביותר.

סוס בלגי– סוס עבודה כבד, אשר מקורו מפרובינציית ברבן (Brabant), בתחומי בלגיה המודרנית, מיועד למשיכת עגלות משא וציוד חקלאי, אחד מגזעי הסוסים החזקים והכבדים ביותר. משמש לעבודה בחקלאות וגם לרכיבת פנאי, צבעו בעיקר ערמוני עם רעמה וזנב בהירים.

סינגל_פוטסוס צפון אמריקאי שמקורו מדרום ארה"בהמונח "סינגל-פוט" הינו מונח וותיק המתאר את אופן פסיעת הפרסות, והוא ידוע גם כ"ראקינג". סוס "סינגל-פוט" אמיתי, מבצע  צעד "פור-ביט" בהליכה נינוחה בשביל ועד להליכה מהירה מאד שבה הסוס נע עם רגל אחת על הקרקע בכל פעם. ייחודם של סוסי ה"סינגל-פוט" הוא מגוון רחב של מהירויות ויכולת טבעית להישאר "חלקים" ועקביים מהילוך איטי וכל הדרך עד הילוך המרוצים. חלקם של הסוסים האלה מסוגלים להגיע למהירויות מלהיבות של 40 קמ"ש ויותר.

אנדלוסי זן עתיק יומין, הסוס האנדלוסית מוזכר בהומר של "האיליאדה" ויש אפילו ציורי מערות שלו מלפני 20,000 שנה המתארים את האנדלוסים כזריזים עם יכולות פיזיות גבוהות במיוחד. מה שהופך אותם למתאימים מאד לתחרויות הדרסאז, ספורט רכיבה המציג את הרמה הגבוהה ביותר של אילוף הסוס. לרוב סוסים האנדלוסים אפורים, אך לפעמים נמצאים בצבעים אחרים.

הפיינט– סוס הפיינט האמריקאי הוא גזע אהוב מאוד בשל צבעיו וכתמיו, אך גם אהוב בשל העדינות והאינטיליגנציה הייחודית לו. במשך שנים רבות משמש הגזע בהופעות מול קהל ובתחרויות הופעה. הפיינט מגיע בצבעים שונים, ביניהם, ביי, ערמונים, שחור, פלומינו, אפור, באקסקין (עור הפוך), וערמוני לבן. אבל, יותר חשובים מאשר הצבע, הם הכתמים הלבנים הייחודים שלהם. בעוד הסימנים משתנים בגודלם, הדפוסים הם סטנדרטיים. שני דפוסי מעיל דומיננטים והם overo ו tobiano, והם מאופיינים ע"י מיקום הצבע הלבן בגוף.

Image result for paint horse

סוס ערבי– הסוס הערבי הגזעי הוא מדהים. המאפיינים המזוהים ביותר שלו הם ראש עדין ומסותת, פנים צרות, צוואר מקושת ארוך ויציאת זנב גבוהה. המראה הכללי שלו מפריש אנרגיה, אינטליגנציה, אומץ ואצילות. בכל פעם שסוס ערבי מהלך בצעד המפורסם שלו "טרוט צף", הוא מכריז את גאוותו החיננית לעולם הטבע. במשך אלפי שנים, הסוסים הערביים חיו בין שבטי המדבר של חצי האי ערב, וגודלו על ידי הבדואים כסוסי מלחמה עבור מסעות ארוכים וגיחות מהירות לתוך מחנות האויב. עם תנאי המדבר הקשים פיתח הסוס הערבי קיבולת ריאות גדולה מאד וסיבולת מדהימה.
באופן כללי, לסוס הערבי גב ישר וקצר (בדרך כלל פחות חוליה אחת פחות בגב מגזעים אחרים), איזון מושלם וסימטריה, חזה עמוק, צלעות גמישות, רגליים חזקות עם צפיפות עצם עבה ומיקום עצם אגן אופקית יותר.

Displaying BT3F8820.jpg

אפלוסה– להיסטוריה של אפלוסה יש קשר הדוק עם שבט נז פרסה של האינדיאנים. סוסים מיובאים ממקסיקו הגיעו לידי  השבט שחי איפה שהיום וושינגטון, אורגון איידהו, במאה ה -18. אנשי השבט גדלו להיות מגדלי סוסים מעולים, וייצרו סוסים חזקים ואינטליגנטיים עם כתמי נמר. אלה היו סוסים אפלוסה הראשונים.

Image result for nez perce tribe appaloosa horse

ת'ורוברד (גזעי) המונח "גזעי" משמש לעתים כמילה נרדפת "גזעיים," אבל גזעיים הם למעשה גזע מסוים של סוס. אתלטים בלתי נלאים, הידועים בעיקר בשל ההצטיינות שלהם בספורט מרוצי סוסים. המהירות והסיבולת שלהם הפכה אותם פופולרים גם בענפי ספורט רכיבה אחר, כסוסי ראווה, רכיבה אומנותית, משחקי פולו וצייד.

בעלי צוואר ארוך, חזה עמוק, גוף דק ורגליים ארוכות, נחשב לסוס יקר מאוד. כאשר מתבגר ומפסיק לשמש כסוס מירוץ לרוב ישמש כסוס רכיבה.

סוס מיניטורי– סוסים מיניאטוריים בסביבה כבר מאות שנים, אבל הנוכחות שלהם והתפתחותם בארצות הברית היא חדשה יחסית. הגזע הגיע לארצות הברית ב -1930 ובמשך כמה עשורים שימש לעבודה במכרות פחם. בשנות ה -1970, התחיל הרישום עבור סוסים מיניאטוריים והחלו לבסס אותם כגזע ייחודי.

Related image

הנובר מקורו בגרמניה, סעבר שימש כסוס כרכרה, כיום משמש כסוס עבודה וסוס ספורט, יכול להופיע בדרסאג', מאופיין כבעל מזג טוב, אתלטי ומרשים ביופיו, נחשב לסוס חזק אך קל, יציב וזריז מתאים לתחרויות ונח לאילוף.

שייך לגזעי הדם-חם האירופאים. מקורו בצפון גרמניה, במדינת סקסוניה התחתונה, בעיר הבירה האנובר. סוס רכיבה אצילי, מאוזן, אלגנטי ואימפולסיבי, בעל תנועות אלסטיות. לסוס זה תכונות מסוימות ההופכות אותו לנכס מיוחד ומעולה לעולם הרכיבה ותחרויות: בעל מזג רגוע ושקול בכל מצב, מאפשר לכל רוכב לאלפו כרצונו ולכן נוח לרכיבה, ובכלל סוס מצוין לשימושים רבים.

הקוורטר– לסוסים קומפקטים אלה, המעוטרים שרירים כבדים המכסים את גופם, יש את היכולת לרוץ מרחקים קצרים בקו ישר מהר יותר מכל סוס אחר. המהירים שבהם זכו להיקרא בשם "סוסי ריצה מפורסמים מגזע קווטר אמריקאי" על ידי המתיישבים האנגלים בשנת 1600.
ישנם 166 צבעים מוכרים לגזע הקווטר: ביי ( חום כהה עם זנב, רעמה וגרביים שחורים) סורל – גינג'י עם רעמה בהירה במקצת מהגוף, שחור, בקסקין- צבע חום מאד בהיר עם זנב ורעמה שחורים, פלמינו-צבע חום מאד בהיר עד צהבהב עם רעמה וזנב לבנים, ערמוני, גרולו-אפור עם שפריץ לבן על כל הגוף, רד רואן-אדמדם עם שפריץ לבן,ביי רואן- חום כהה עם שפריץ לבן, בלו רואן-אפור כחלחל, חום, פרלינו וקרמרילו-צבע עור ורוד ועיניים כחולות.
סוס הקווטר האמריקאי למעשה נוצר כשערבבו את גזעי הסוסים שהובאו לארץ החדשה. הבסיס לגזע נובע מערבוב סוסים ערביים, הבארב וגזעים תורכיים שהובאו לאמריקה על ידי סוחרים וחוקרים ספרדים. נבחרו מתוכם זכרים ונקבות משובחים במיוחד ואותם הרביעו עם סוסי טורוברד איכותיים במיוחד שהובאו מאנגליה. התוצאה היתה סוס קומפקטי עטור שרירים שיכול היה גם לבצע יום עבודה מלא מהבוקר עד הערב עם אוכף ורוכב כבדים על גבו וגם סוס שמסוגל לרוץ רבע מייל מהר יותר מכל סוס אחר.

Image result for quarter horse