כיצד לשמור על תזונה נכונה לסוסים?

גידול סוסים זוהי חוויה משמעותית ויכולה להיות מתגמלת מאוד, בשנים האחרונות כל הענף הזה בארץ התפתח מאוד, מרכיבה רומנטית, עד לחוגים ותחריות ואף כיצד נעזרים בחיה המדהימה הזאת לטיפול בילדים עם בעיות קשב וריכוז והסתגלולת חברתית, אך לפני שתרוצו לקנות סוס, שעולה המון כסף בפני עצמו, עליכם לעשות תחקיר מקיף על אופן הגידול והטיפול בו.

חשוב להבין שגידול סוס דורש המון אחריות, טיפול לא נכון או לא מסודר עלול לגרום למחלות ואף למוות אצל הסוס, זוהי חיה יפה וחזקה אך יכולה להיות גם מאוד רגישה. אחד הדברים עליהם חשוב להקפיד על מנת לשמור על הסוס שלכם בריא הוא תזונה נכונה.

תזונה לקוייה עלולה לגרום למחלות וירידה בתפקודו, יש להקפיד על סדר יום קבוע, על האכלות בשעות קבועות ולשים לב כיצד עובדים איתו לפני ואחרי האוכל.

banner_dogs_and_cats_orange_1801X450

ממה מורכב מזון הסוס

תזונת הסוס צריכה להיות מורכבת ממזון גס (חציר, קש, ירק) המכיל הרבה סיב ומזון מרוכז (שעורה,חיטה, מולסות,שמן) המכיל פחות סיב.

סוסים צריכים המון סיב, והמזון שלהם צריך להיות מורכב מכל אבות המזון.

אספסת למשל, מומלצת מאוד מכיוון שהיא מורכבת מהרבה מאוד חלבון, אך יש להקפיד לתת אותו במינון הנכון, לא להפריז.

 

 

 

 

 

כל הפרזה של מזון עשיר באנרגיה, עלול לגרום לרעלים בדם הסוס שיכולים לגרום לבעיות עיכול ושינוי בהתנהגות שלו.

 

שינויים בתרכובת המזון

כל שינוי בתרוכבת המזון של הסוס צריכה להיות הדרגתית מאוד, להתפרס על כ-10 ימים, בשום פנים ואופן אין לשנות את האוכל בצורה דרסטית, זה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך.

מים זהו מרכיב חשוב מאוד בתזונה היומית של הסוס, גופו של הסוס מורכב מ70% מים, ולכן יש להקפיד שתמיד תהיה להם גישה למים. המים בנוסף, עוזרים להם לעיכול מהיר וטוב יותר של האוכל, במיוחד מומלץ שישתו מים לפני שאוכלים חציר.

דבר חשוב נוסף, הוא התאמת סביבת הסוס לסביבתו הטבעית בטבע עד כמה שאפשר, סביבת ההאכלה גם היא יכולה להשפיע על צריכת התזונה שלו.

ישנם מספר דגשים אליהם צריך להתייחס בטרם התאמת המזון:

  • גיל הסוס
  • מצבו הגופני
  • כמות וסוג העבודה שמתכננים עבורו.
  • יש לשים לב לרגישיות הסוס- ישנם סוסים אלרגניים.

על מנת לספק תזונה נכונה לסוס, ישנם מספר כללים שיש להקפיד עליהם:

  • יש להאכיל את הסוס במנות קטנות ולעיתים קרובות
  • יש להקפיד על שעות תזונה קבועות.
  • יש לספק לסוס מים נקיים במהלך היום והלילה
  • יש לתת לסוס מספיק זמן לעיכול האוכל, זאת אומרת, לא לעבוד איתו מכשעה וחצי אחרי האוכל
  • אין להאכיל את הסוס מיד אחרי העבודה איתו
  • האוכל של הסוס צריך להיות נקי ואיכותי

 

הסוס חייב לפרוק את האנרגיות שלו פעם ביום, ולצאת לרכיבה, לצערנו, בחיי היום יום, לרובנו לא מתאפשר לצאת לרכיבה מידי יום ולכן ישנם פנסיונים ברחבי הארץ שבהם ניתן להחזיק את הסוס שלכם.

אנשים משכירים מהם אורווה עבור הסוסים שלהם, ושם דואגים לצרכים שלהם ומטפלים בהם, מתאימים להם את הסביבה כמה שיותר לסביבתם הטבעית, ובנוסף שם ניתן להוציא את הסוס לרוץ קצת במרעה מידי יום.

 

רוצים לקבל ייעוץ לגבי תזונה נכונה לסוס שלכם?

חייגו עכשיו לייעוץ חינם: 08-9523790