האם אספסת יכולה למנוע קוליק?

אספסת תמונה 1
האספסת הינה הדבר הטוב ביותר עבור הסוס כאשר השימוש בה נכון, האספסת מספקת הרבה רכיבים טבעיים ובעלת יתרונות פיזיולוגיים רבים, מה גם שהסוסים אוהבים מאוד את הטעם שלה. בגלל מיתוסים שונים בתחום המזון אנו נתקלים בדעות מוטעות  לגבי האספסת, ולכן אנו רוצים להבהיר כמה דברים ולתת מידע בנושא
ישנה דעה מוטעת לגבי האספסת, שהיא גורמת לשלשולים אך למעשה, האספסת עוזרת לשמור על נוזלי המעי הגס מכיוון שהיא סופגת מים וזה מועיל לקיבת הסוס ובעיקר עוזר למנוע את תופעת ה"קוליק" הידועה בקרב הסוסים .

 

 

 

 

צמח האספסת גדל לגובה של עד מטר והוא בעל שורש גדול שיכול להגיע ל15 מטרים וזה היתרון שלו בתקופות של בצורת, הוא לא יתייבש. צמח האספסת נחשב לבעל תקופת חיים ארוכה יכול לחיות עד כ12 שנים. יש לשורש האספסת בעיה להמשיך לצמוח במקומות שהוא כבר צמח בהם בעבר, ולכן לרוב נראה שדות אספסת סביב שדות חיטה ותירס. על מנת להגיע לתשואה גבוהה, על האספסת לצמוח בקרקע המתאימה לה.

האספסת מגיעה במגוון צורות, קוביות, כופתאות, כתוספת בתערובות של תוספי תזונה וכדומה. האספסת מעשירה את התזונה בחלבון איכותי ובכמות טובה, בנוסף היא עשירה בסיבים תזונתיים לעיכול, קלוריות וסידן. מכיוון שהאספסת עשירה בחלבון חשוב לא להפריז איתה ולא לתת יותר מהכמות הנדרשת, זה אמנם עושה רושם שמדובר במעט מזון מבחינת הכמות, אך עדיף מעט ואיכותי מאשר כמות גדולה ופחות איכותית.

אספסת תמונה 2 אספסת תמונה 3 אספסת תמונה 4 אספסת תמונה 5

תורמת להתפתחות סייחים.

האספסת מועילה מאוד לסוסים כבר מגיל מאוד צעיר מכיוון שהיא עשירה מאד בחלבון ובכך תורמת ליצירת רקמות השריר בנוסף עוזרת לעיכול.

בשונה מהדעה הרווחת חלבון אינו תורם להפרעות התפתחותיות,  אלא חוסר איזון בחומרים המזינים של המזון בכללותו והאכילה מרובה של עמילן הוכח כגורם לבעיות אלו.

לסוסים צעירים הנכנסים לאימון יש צורך בסידן גבוה יותר, האכלה באספסת היא דרך מצוינת לעזור לעמוד בדרישות סידן גבוהות של סוסים אלה.

מתאימה לסוסים בוגרים?

סוסים גריאטריים גם הם יכולים להיעזר מאוד באספסת, רבים מהם הופכים להיות רזים ובתת משקל ביחס לגילם. זה קורה כי יכולת העיכול, חילוף החומרים וספיגת החומרים המזינים מתוך המעי האחורי פוחתת עם הגיל המתקדם. צפיפות האנרגיה והסיבים התזונתיים הרבים באספסת הופכים אותה לבחירה טובה לקבלת תזונה באיכות מעולה עבור הסוס הזקן. חלבון, סידן וזרחן באספסת מועילים לעיכול מאוד ויסייעו לסוס המבוגר להישאר בריא ובמשקל תקין. 

אספסת תמונה 6  אספסת תמונה 7

תורמת לסוסות בהריון?

כמו כן,האספספת מומלצת גם לסוסות בהיריון ובתקופת ההנקה, הסידן שמכילה האספסת עוזר לגוף הסוסה לייצר חלב עשיר וטוב ובכמות גדולה. בנוסף היא טובה לסוסים גדולים וסוסים שנמצאים בפעילות אינטנסיבית למשל מירוצים.

האספסת היא מזון רב-תכליתי, מזין, בטוח וטעים עבור הסוסים. רצוי להתחיל במתן תזונה המשלבת אספסת כבר מגיל מאוד צעיר, האספסת מתאימה בעיקר לסוסים עם דרישות מזון גבוהות כגון אלו המשתתפים במירוצים, תרגילי החלקה, פעילות אינטנסיבית, סוסות בהיריון ומניקות, אך לא רק, היא טובה לכל הסוסים. האספסת עוזרת בהפחתת כיב קיבה בקרב הסוסים ועוזרת במניעת תופעת ה"קוליק" הנפוצה בקרב הסוסים.

 

Recomended Posts