סגנונות רכיבה על סוסים

אם החלטת שאתה רוצה להתנסות ברכיבה על סוסים, אתה בדרך לחוויה בלתי רגילה.

הגיל הוא לא פקטור, ואתה לא צריך לרכוש ידע מקדים. כל אחד יכול ליהנות מרכיבה על סוסים. לא בלבד שרכיבה על סוסים היא מהנה, היא גם נחשבת לתרפיה ולאימון ספורטיבי לכל דבר.

לפני שתשים את רגלך בארכובה, חשוב שתדע באיזו ארכובה אתה מעוניין לשים את רגלך.
למטה מצוינים כמה מסגנונות הרכיבה הנחשבים ביותר.

סגנון רכיבה אנגלי

כשאנו אומרים סגנון אנגלי איננו מתכוונים לסגנון בריטי, למרות ששם נבנה סגנון רכיבה זה.

 סגנון רכיבה אנגלי

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של רכיבה אנגלית הוא האוכף, אשר אין לו קרן, היום יש מגוון של דיסציפלינות אנגלית שונים.

דרסאז ', צייד, וקפיצות ראווה נכנסים תחת הסגנון האנגלי אך הם שונים מאוד אחד מהשני.

קפיצות ראווה: בקפיצות ראווה, נבחנים הסוס ורוכבו ביכולתם לעבור מסלול מכשולים, לרוב בזמן מוקצב. ישנם סוגים שונים של מכשולים: אנכים (אפרייט), רחבים (אוקסר), מדורגים (טריפל בר), מכשולי מים ומכשולים משולבים.

קפיצות ראווה

קפיצות ראווה

דרסז': רכיבה אמנותית. בדרסז', נבחן הרוכב ביכולתו לרכוב ולבצע תנועות ותרגילים שונים במגרש הרכיבה בשלווה ובהרמוניה. יכולתו של הסוס נבחנת אף היא, באלמנטים כמו גמישות תנועה, שמירה על קצב אחיד, טווח תנועה ועוד…
דרסז'

דרסז'

סגנון רכיבה מערבי
סגנון רכיבה מערבי

סגנון רכיבה מערבי

(בתמונה: אשיר קול – מקבל חסות ביי פליי)

אם אי פעם צפית בסרט עם ג'ון ווין, פגשת את סגנון הרכיבה המערבית. גם בסגנון זה ישנם כמה סגנונות משניים כמו: ווסטרן פלז'ר, רייניג, קאטינג, ומירוץ חביות.

מכיוון שמקורו במערב כאשר החוואים השתמשו בסוסים כדי להזיז את הבקר שלהם, מספר דיסציפלינות מערביות כגון שימוש בחבלים, תנועתיות חדה ומהירה של הסוס ועוד נדרשו לחוואים בכדי לשלוט בעדרי הבקר שלהם.

בחלוף השנים החלו הבוקרים לפתח ולשכלל את יכולות העבודה עם הסוסים ואפילו החלו לארגן מפגשים בהם בדקו יכולות  תחרותיות.  אותן תחרויות קטנות בין הבוקרים החלו להשתרש ולקבל אופי וחוקים. אלו התחרויות שבונות לנו את ענף הרכיבה המערבית עד היום.

ריניינג – מקצה בו הרוכב צריך להפגין שליטה בסוס. עליו לבצע כל מיני תרגילים הדורשים שינויי מהירויות, כמו עצירות ממהירות גבוה, מעגלים מהירים ואיטיים (שינויי ושליטת מהירות), סיבוב הסוס על ציר אחורי במהירות גבוהה, סיבובים של 1800 מעלות במקום, והליכה אחורה מהירה. במקצה  זה נבחן הסוס ביכולותיו.

פלז'ר – מקצה בו הרוכב נבחן על שליטה מסוגננת במקצבי הסוס השונים.

טרייל קלאס – מקצה בו הרוכב צריך לעבור מכשולים ומסלולים שונים אשר נמצאים ברכיבה בשטח,דרך יכולתו לשלוט על תנועת חלקי הסוס: כמו פתיחת שערים, מעברי מים, מעבר גשרים, מעבר מעל מכשולים על האדמה, .

בתחום תחרויות הבקר נראה מספר מקצים בולטים:

קאטיניג – מקצה בו הרוכב צריך להפריד פרה מהעדר ולשמור עליה במשך זמן מסויים מחוץ לעדר. מקצה זה הינו עבודה של הסוס בעיקר, עליו להיות ערני ולנוע מול הפרה לכל כיוון אליו היא הולכת

רופינג – מקצה של תפיסת פרה בלסו. ישנם כל מיני צורות שונות למקצה זה.

וורקינג קאו הורס – מקצה המתחיל כמקצה ריניינג שלאחריו מוכנסת פרה למגרש והרוכב צריך להראות שליטה בפרה, עליו להריץ אותה לאורך המגרש מספר פעמים ואף להריץ אותה במעגלים.

סגנון רכיבה אינדוראנס

סגנון רכיבה אינדוראנס

סגנון רכיבה אינדוראנס

בסגנון זה לרוכב והסוס הזדמנות להשוויץ ביכולות הכושר גופני שלהם.

סגנון רכיבת האינדוראנס מורכב מכל מקום בין 25 ל -500 קילומטר רכיבה. באינדוראנס הדגש הוא לא רק הכושר של סוס, אלא גם הבריאות הכללית.

סוסים ורוכבים נדרשים לעבור בנקודות ציון מסוימות במהלך הרכיבה שלהם, כדי להבטיח שגם הסוס וגם הרוכב עדיין במצב גופני טוב. רכיבת האינדוראנס היא דרך מצוינת לקבל הרבה זמן באוכף.

סגנון רכיבה ישיבת אוכף

סגנון רכיבה ישיבת אוכף

סגנון רכיבה ישיבת אוכף

בעוד סגנון רכיבה "ישיבת אוכף" נחשב לפעמים לסוג של רכיבה אנגלית, זהו סגנון מיוחד שמגיע לו קטגוריה משלך עצמו.

בסגנון רכיבה "ישיבת אוכף" המשמעת נועדה להפגין את יכולות הטרוט הגבוהות של הסוס הסאדלברי (גזע האוכף) היפה. סגנון רכיבה "ישיבת אוכף"  הוא בעל ג משמעת ראוותנית מאוד הדרך שבה הסוס הולך ומתנהג הוא בעל חשיבות עליונה אצל רוכבים.

סגנון רכיבה מרוצים

סגנון רכיבה מרוצים

סגנון רכיבה מרוצים

אחד מסגנונות הרכיבה המרגשים ביותר, סגנון זה הוא לא חלשי הלב.

הרוכבים חייבים להיות פנטסטיים, רוכבים מנוסים, אבל גם חסרי פחד. סוסי מרוץ צעירים הם לעתים קרובות פחדנים וקשים לרכיבה גם עבור רוכב מנוסה.

הרוכבים (ג'וקים), צריכים להיות בכושר יוצא דופן הן נפשית והן פיזית. בעוד תחום המרוצים מצריך משמעת עצמית גבוהה של הרוכב מזה זמן נחשב הספורט ל "ספורט של מלכים" ואכן הוא אחד מענפי הספורט העשירים ביותר בעולם.

כשמדובר בסוסים, זה לא משנה איזה סגנון של רכיבה תבחר, אתה עדיין תהנה מבעל חיים וספורט מהמדהימים ביותר על פני כדור הארץ.